Prostata (gruczoł krokowy, stercz) to niewielki gruczoł znajdujący się tuż pod pęcherzem moczowym. Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa. W przypadku przerostu tego gruczołu, pojawiają się nieprzyjemne objawy.

Według statystyk, przerost prostaty to przypadłość z którą boryka się około 60% mężczyzn po 60. roku życia oraz 80 % mężczyzn po 80. roku życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek poziomu androgenów.

Co to jest prostata?

Gruczoł krokowy ma masę około 20 gram. Osiąga wysokość 25mm i długość 35mm. Funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. Stanowi ono materiał energetyczny dla plemników – pobudzając ich ruchliwość. Owa substancja odpowiedzialna jest również za prawidłowe pH nasienia.

Objawy przerostu gruczołu krokowego

Objawy przerostu prostaty to przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu, a mianowicie:

 • opóźnione oddawanie moczu
 • spowolniony strumień moczu
 • uczucie nieopróżnionego pęcherza
 • konieczność częstszego oddawania moczu
 • natychmiastowa konieczność oddawania moczu
 • nykturia (oddawanie moczu w porze nocnej)

Występowanie takich objawów to sygnał do rozpoczęcia leczenia przerostu prostaty.

W przypadku wystąpienia takich objawów jak zatrzymanie moczu, zawroty głowy czy nudności, należy podjąć natychmiastową interwencję. Istniej bowiem ryzyko, że dojdzie do zaciśnięcia cewki i zatrucia organizmu. Wówczas niezbędna jest realizacja zabiegu chirurgicznego.

Jak wyleczyć przerost prostaty?

Łagodny przerost prostaty (gruczolak stercza) to dolegliwość, która zwykle jest rezulatatem starzenia się i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny. Leczenie przerostu prostaty jest absolutnie konieczne, w przeciwnym wypadku może dojść do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W obecnych czasach, medycyna oferuje rozwiązania, które pozwalają na szybkie i łatwe wyeliminowanie problemu. Niezwykle istotne jest jednak to, aby podjąć interwencję możliwie jak najszybciej. Od razu po wystąpieniu pierwszych objawów dolegliwości prostaty należy zgłosić się do urologa celem przeprowadzania koniecznych badań (badanie per rectum, USG, badanie PSA).

Leczenie przerostu prostaty – metody

Istnieje kilka sposobów na wyeliminowanie tej dolegliwości. Zdecydowanie najczęściej sięgamy po rozwiązania nieinwazyjne, tudzież kurację lekami ziołowymi i naturalnymi suplementami diety. To sposób, który okazuje się skuteczny we lwiej części przypadków.

Kompozycja takich składników jak palma sabałowa, pokrzywa, wierzbownica drobnokwiatowa i wielu innych, skutkuje:

 • zahamowaniem rozrostu prostaty
 • działaniem przeciwzapalnym
 • poprawieniem przepływu moczu
 • działaniem moczopędnym

Tego typu specyfiki nie powodują osłabienia libido. Liczne badania nie wykazały reakcji niepożądanych. Jedynym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składnik danego preparatu. W naszym portalu przygotowaliśmy zestawienie najskuteczniejszych leków na prostatę.

Innym rozwiązaniem jest kuracja o charakterze hormonalnym (niezbędna jest recepta) . Środki tego typu pozwalają zahamować rozwój prostaty oraz zmniejszyć jej objętość. Niestety, te rozwiązanie negatywnie odbija się na sprawności seksualnej: obniża libido oraz powoduje problemy z erekcją.

Zdecydowanie najbardziej inwazyjną metodą jest operacyjne leczenie przerostu gruczołu prostaty. Te rozwiązanie jest ostatecznością (w przypadku gdy zawodzą naturalne preparaty i leki hormonalne). Do najczęściej stosowanych metod zabiegowego leczenia przerostu gruczołu krokowego zaliczamy:

 • przezcewkowa elektryczna resekcja (TURP)
 • przezcewkowa termoterapia mikrofalowa stercza
 • alkoholizacja stercza
 • laserowa i ultradźwiękowa redukcja tkanek stercza